Альва Прайвесі

АДВОКАТСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ

Досвід, якість, конфіденційність!

Шлюб

Цивільний шлюб: Право на спадщину (ч. 1)

Сьогодні стало дуже популярно жити у так званому "цивільному шлюбі". Чоловіки та жінки не спішать до органів РАЦС (які раніше іменувалися "ЗАГС") для того, щоб «узаконити» відносини між ними. І таким чином не отримують певного юридичного статусу, тобто не стають «чоловіком» і «дружиною» відповідно до сімейного законодавства України.

Поняття "сім'ї" та "шлюбу"

Однак, такі люди фактично створюють сім'ю. Підтвердження цьому ми можемо знайти у третій статті Сімейного кодексу України (за текстом надалі – «СКУ»), в якій йдеться, що сім'я складається з осіб, які спільно проживають, пов'язаних спільним побутом, і які мають взаємні права та обов'язки. Зазначається також, що сім'я утворюється на будь-яких підставах, не заборонених законом, і які не суперечать моральним засадам.

При цьому в той же час в Сімейному кодексі містяться норми не лише про сім'ю, але й про шлюб. Аналіз сімейного законодавства дає нам підставу стверджувати, що "сім'я" i "шлюб" – це різні поняття. Згідно зі статтею 21 СКУ, шлюбом визнається сімейний союз чоловіка і жінки, що зареєстрований в РАЦСі. Частина 2 статті 21 СКУ вказує: проживання чоловіка і жінки разом однією сім'єю, проте без шлюбу, не тягне виникнення прав і обов'язків подружжя.

"Цивільний шлюб" в юридичному сенсі

Тобто, в юридичному сенсі поняття "шлюб" і "цивільний шлюб" – це різні поняття. Чоловік і жінка, які проживають разом в незареєстрованому "цивільному шлюбі", за законом не вважаються "подружжям". Деякі люди про це дізнаються лише від адвоката по сімейним справам.

При цьому також необхідно враховувати, що між жінкою i чоловіком, які створюють сім'ю, виникають різноманітні відносини, в т.ч. і майнові.

В житті, наприклад, дуже часто виникає питання: чи можуть "подружжя", які проживали разом в незареєстрованому "цивільному" шлюбі, бути спадкоємцями у випадку смерті одного з них?

Спадкування: підстави

При цьому перш за все необхідно вказати, що Цивільним кодексом України передбачено 2 підстави для спадкування: за заповітом (1) і за законом (2). За наявності заповіту спадкоємцями будуть всі особи, які в ньому зазначені. В тому числі спадкоємцем може бути вказаний і один із подружжя.

Якщо ж заповіт відсутній, то в такому випадку спадкування обов'язково буде здійснюватися за законом. В такому випадку за законом до 1-ї черги спадкоємців відноситимуться один з подружжя (який пережив спадкодавця), діти і батьки, які пережили спадкодавця.

Подружжя цивільного шлюбу - не спадкоємці?

Таким чином, аналіз правових норм дає нам можливість зробити висновок, що "подружжя", які перебували в "цивільному шлюбі", не можуть бути спадкоємцями 1-ї черги за законом (у випадку смерті одного з них).

Але ж чи є взагалі можливість у таких "подружжя" стати спадкоємцями один одного (у випадку смерті одного з них) і що необхідно зробити в такому випадку ? Звертайтеся в наше адвокатське об'єднання і адвокат по спадковим справам АО "Альва Прайвесі" надасть вичерпну юридичну консультацію, допоможе Вам знайти відповіді на чимало питань у сфері спадкового права.

Інші матеріали про шлюб та спадкування, які можуть зацікавити вас:

З повагою, ALVA PRIVACY Law Firm

Альва Прайвесі

 

Допомога адвоката, юридичні послуги, консультація юриста: в офісі, дистанційно, по телефону, онлайн, з виїздом до клієнта

facebook-logo

 

twitter-logo
логотип адвокатської фірми Альва Прайвесі
Юридична компанія
Досвід, якість, конфіденційність!